Sprawozdanie z obchodu jubileuszu 80-lecia istnienia

IMG_9557

80 lecie fot. Stanisław Sysak

Rodzinne Ogrody Działkowe maja to do siebie, że blisko współpracują z najmłodszymi mieszkańcami Środy Wielkopolskiej, dlatego miał miejsce występ dzieci z Przedszkola Artystycznego „ZOO” czyli Zaradni, Odważni, Oryginalni.

Jubileuszowe uroczystości były okazją do nagrodzenie i wyróżnienia wszystkich tych osób, instytucji, organizacji, które szczególnie zasłużyły się dla rozwoju ruchu działkowego. Dlatego Zarząd Krajowy Polskiego Związku Działkowców w Warszawie i Prezydium Okręgowego Zarządu w Poznaniu postanowił przyznać złote, srebrne i brązowe wyróżnienia odznaką związkową. Prezes Okręgowego Zarządu pan Sylwester Chęcińskie wręczył odznaki następującym osobom: złote Jan Rauhut, Ryszard Mrula, Roman Kuderski, srebrne Jan Kubiak, Mieczysław Idźkowiak, Robert Konieczny, brązowe Ryszard Lussa, Marek Bianek, Jan Hauke, Krzysztof Piotrowski.

80 lecie fot. Stanisław Sysak

Z okazji jubileuszu 80-lecia powstania Ogrodu im Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej wybite zostały okolicznościowe medale. Prezes ROD Pan Zenon Król wręczył je m.in. : Burmistrzowi miasta Środa Wielkopolska Wojciechowi Ziętkowskiemu, prezesom zaprzyjaźnionych ROD: im. Tadeusza Kościuszki w Środzie Wlkp. Stanisławowi Pruszyńskiemu, Odrodzenie w Środzie Wlkp. Przemysławowi Jaśkowiakowi, im. Edwarda Raczyńskiego w Zaniemyślu Hannie Brzezińskiej, a Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Prezesowi ROD im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wlkp. Zenonowi Królowi. Osiemnastu działkowców otrzymało medale oraz dyplomy za długoletnią uprawę działki.

Szczególnie wzruszającą chwilą było uhonorowanie osób, które przyczyniają się do rozwoju ROD przy ul. Kościuszki w Środzie Wlkp. W związku z tym Zarząd postanowił uhonorować te osoby, a szczególnie Tadeusza Pateckiego honorowe członka ogrodu oraz Zygmunta Franke zasłużonego honorowego seniora działkowca, który w raz dwiema córkami stanowił poczet sztandarowy w czasie trwania Jubileuszu 80- lecia Ogrodu. Dyplomy wraz z nagrodami rzeczowymi za wzorową uprawę działki warzywnej otrzymał Jan Kubiak oraz Robert Konieczny. Wybrano też dwie najładniejsze działki rekreacyjne w 2015 roku : Eweliny i Marcina Lepczyńskich oraz Haliny Norkiewicz . Funkcjonowanie Ogrodu, organizacja na jego terenie imprez i uroczystości nie byłyby możliwe bez wsparcia sponsorów. Wszystkim osobom, firmom, instytucjom, organizacjom podziękowano wręczając pamiątkowe dyplomy-podziękowania. Aby każdy Rodzinny Ogród Działkowy mógł funkcjonować potrzebna jest bezinteresowna praca grupy osób koordynujących jego działanie i pracujących na jego rzecz. Drobne upominki otrzymali : Członkowie Zarządu, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej i gospodarz ogrody ROD im. Jerzego Niedziałkowskiego. Na zakończenie uroczystości prowadzący zachęcił wszystkich, którzy chcieliby uczcić Jubileusz w skupieniu i modlitwą do udziału w dniu następnym we mszy św.w intencji zmarłych działkowców , a także wszystkich użytkowników działek.

80 lecie fot. Stanisław Sysak

Dalszy ciąg obchodów przeniósł się przed budynek Domu Działkowca, gdzie przy stołach zasiedli wszyscy, którzy mięli ochotę na spróbowanie jubileuszowego tortu, znakomitych wyrobów wędliniarskich i mleczarskich, gorącej herbaty i kawy. Dla najmłodszych przygotowano atrakcyjne gry i zabawy, policja i straż pożarna pokazał swój sprzęt, sporym zainteresowaniem cieszyły się samochody konstruowane przez średzienina Jerzego Golbę, cenne nagrody otrzymali uczestnicy w konkursu w strzelaniu z wiatrówki, swoje stanowisko rozłożył Oddział PCK, a także szkoła języków obcych, można było przejechać się drezynom po torach Średzkiej Kolei Wąskotorowej. Ta część obchodu jubileuszu pozwoliła na wymianę doświadczeń pomiędzy długoletnimi użytkownikami działek a tymi, którzy swą ogrodową karierą dopiero zaczynają. Były wspólne śpiewy z Chórem „Schola Vitea” oraz Kapelą „Stara Kadra”, nie zabrakło tańców i nawet solowych występów starszych i młodszych. Ponieważ dopisała pogoda więc w znakomitych humorach, obiecując sobie kolejne spotkania jubileuszowe wszyscy późnym wieczorem powrócili do swoich domów.

Obchody jubileuszu 80 lecia ROD im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej pokazały, że ten liczący 129 działek ogród kontynuuje dzieło rozpoczęte przez przodków i rozwija się wielopokoleniowa wymiana doświadczeń. Średzki ogród zmieniając swój charakter dowodzi, że ruch działkowy ma się świetnie wszędzie tam, gdzie istnieje współpraca z lokalnymi władzami, a działkowcy mają sposób na zagospodarowanie swojego czasu i nie ustają w doskonaleniu upraw. Wszystkich przejeżdżających przez Środę Wielkopolską zachęcamy do odwiedzenia Nas, a oto kilka migawek z jubileuszowych uroczystości: