STOWARZYSZENIE ROD IM. JERZEGO NIEDZIAŁKOWSKIEGO

W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ UL. KOCHANOWSKIEGO 22

Tel: +48 534 968 266
Email: biuro@rodjniedzialkowskiego.pl
GALERIAHISTORIA ROD W ŚRODZIEUDOSTĘPNIANIE SALI W DOMU DZIAŁKOWCA

GALERIA

ZDJĘCIA POCHODZĄCE ZE ZBIORÓW ROD W ŚRODZIE WLKP PRZY ULICY KOCHANOWSKIEGO UKAZUJĄCE PIĘKNO TEGO OBIEKTU

Czytaj

HISTORIA ROD W ŚRODZIE

POZNAJ HISTORIE POWSTANIA ORAZ DZIAŁALNOŚCI RODZINNYCH OGRODÓW DZIAŁKOWYCH NA UL. KOCHANOWSKIEGO.

Czytaj

UDOSTĘPNIANIE SALI W DOMU DZIAŁKOWCA

ORGANIZACJA SZKOLEŃ I KONFERENCJI, SPOTKAŃ TOWARZYSKICH I INTEGRACYJNYCH, UROCZYSTOŚCI RODZINNYCH, KOMUNII, ITP.

Czytaj

HISTORIA


Historia Ogrodu działkowego im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wlkp.

Nasz Ogród wczoraj i dziś, inwestycje oraz prace zarządów.

historia rod w środzie wlkp

Ogrody Działkowe mają w Polsce bogatą tradycję, zaczęły powstawać około 1900 roku. Najwcześniej zaczęto je zakładać w Poznańskim i Bydgoskim oraz w Katowicach i Warszawie. Ważne decyzje w sprawie działek zapadły w 1927roku, bowiem w tym roku użytkownicy działek zrzeszyli się w Związek Towarzystw Ogrodów Działkowych z siedzibą w Poznaniu.

W okresie międzywojennym Średzkie Towarzystwo Upiększania Miasta propagowało początkowo ogrody przydomowe. Ponieważ jednak niewielu mieszkańców miało prywatne posesje więc w 1927 roku pojawił się pomysł zakładania ogrodów działkowych nie związanych z miejscem zamieszkania. W tym samym roku miasto przeznaczyło na ten cel 6 ha ziemi, a zagospodarowano tylko część terenu w pobliżu tzw. ’’Abisyni’’ był to teren począwszy od torów PKP do ul. obecnej Prądzyńskiego, na ich urządzenie wydatkowano wtedy 22 tyś. złotych. Okazało się, że chętnych na ogrody jest więcej , dlatego pozostały teren zagospodarowywano sukcesywnie w latach następnych.

Dzięki staraniom ówczesnego starosty Jerzego Niedziałkowskiego i jego wielkiej inicjatywie miejscowa cukrownia przekazała ziemię pod obecne działki. Zasypano stawek, który znajdował się na tym terenie przygotowując grunty do podziału. W ideę zakładania ogrodów działkowych mocno zaangażował się ówczesny Starosta Średzki Jerzy Niedziałkowski, zapewniając, że wszyscy, którzy zwrócą się do niego z prośbą o działkę to na pewno bezpłatnie ją otrzymają. I słowa dotrzymał. Oficjalnie obecne działki oddawano w użytkowanie już w 1934 roku a umowy podpisywano i założono kartę rejestracyjną w latach 1935-36 roku. Nazywały się Pracownicze Ogrody Działkowe, które w bardzo odległym czasie przyjęły dopiero nazwę im. Jerzego Niedziałkowskiego.

historia rod w środzie wlkp

Sprawa patrona tych działek ma ciekawy wydźwięk polityczny, przy czym pośmiertnie dotyczyła rywalizacji dwóch braci. Otóż początkowo ogrody nasze nie miały żadnego patrona. Jednak po drugiej wojnie światowej władze polityczne miasta pragnęły aby patronem działek został odpowiedni ideologicznie Mieczysław Niedziałkowski, brat starosty. Działkowcom to nie odpowiadało dlatego wiele lat pisano, że patronem jest bez imienny Niedziałkowski. Dopiero w ostatnich latach z moim udziałem sprawa została wyprostowana i teraz pełna nazwa brzmi ROD im Jerzego Niedziałkowskiego. Działki w Środzie Wlkp. powstawały w różnych miejscach, niedaleko od siebie oddalonych terenach i podlegały jednemu zarządowi. Znajdowały się wtedy przy obecnej ul. Rejtana i częściowo Kochanowskiego, dwa tereny przy obecnej ul. Sportowej i wspomniana wcześniej ‘’Abisynia’’ przy obecnej ul. Prądzyńskiego.

ROD J.NIEDZIAŁKOWSKIEGO
ROD J.NIEDZIAŁKOWSKIEGO
ROD J.NIEDZIAŁKOWSKIEGO
ROD J.NIEDZIAŁKOWSKIEGO
ROD J.NIEDZIAŁKOWSKIEGO