Rodzinny Dzień Działkowca 09.09.2017

IMG_0388

W dniu 9 września 2017 r., działkowcy ROD im. J. Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej świętowali przy wspaniałej, słonecznej pogodzie uroczysty coroczny Dzień Działkowca. Na uroczystość przybyli Pan Burmistrz Miasta oraz Pan Starosta oraz przedstawiciel Okręgowego Zarządu w Poznaniu Pan Sylwester Chęciński, Radna Sejmiku Wielkopolskiego Pani Katarzyna Mirosława Kaźmierczak . Wśród przybyłych gości byli również Dyrektor OK w Środzie Wlkp., Pani Ewa Kusik, Przewodniczący Kolegium Prezesów ROD Powiatu Średzkiego Pan Stanisław Pruszyński oraz osoby z Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami i PCK. Nie zabrakło, jak co roku, strażaków i policjantów, a także znakomitych artystów, którzy uświetnili swymi występami całą uroczystość. Doskonałą zabawę dla dzieci zaoferowały animatorki z firmy Milusińscy. To wszystko razem spowodowało, że tegoroczny Dzień Działkowca zapamiętamy jako jeden z najbardziej udanych w historii naszego Ogrodu.

Początek obchodów, tradycyjnie rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu działkowca. Prezes Zenon Król przywitał wszystkich gości oraz działkowców. W swoim wystąpieniu przedstawił wyjątkowy Jubileusz 120 lecia Ruchu Ogrodnictwa Działkowego na ziemiach polskich, który zainaugurowano w ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Kożminie Wielkopolskim 1 lipca 2017 r. Jest to najstarszy ogród w Polsce i Europie, który liczy blisko 200 lat. Następnie Prezes wspomniał o sukcesach naszego ogrodu, który powstał w 1936 r. Z chwilą wejścia w XXI wiek, Ogród może pochwalić się szybkim rozwojem i dużymi osiągnięciami inwestycyjnymi.

Głos zabrał Burmistrz Miasta Środa Wlkp. Pan Wojciech Ziętkowski, który od lat wspiera inicjatywy Zarządu i Działkowców. Burmistrz zwrócił uwagę, przede wszystkim, na niewątpliwą zaletę istnienia ogródków działkowych, jaką z pewnością jest ich walor ekologiczny oraz estetyczny. Nie zabrakło również odniesienia do kwestii samej uprawy roślin, co dla wielu działkowców jest kwestią zasadniczą.

W części oficjalnej przystąpiono do wręczenia odznaczeń PZD dla osób, które w największym stopniu przyczyniają się do popularyzacji i rozwoju, a swoimi działaniami wspierają funkcjonowanie Ogrodu. Tym samym odznaczenia w postaci odznak PZD oraz Podziękowania otrzymali: Burmistrz Miasta Środa Wlkp. Wojciech Ziętkowski, Starosta Średzki Marcin Bednarz (za zasługi dla PZD).

Ponadto wyróżnienie złota odznaką PZD oraz dyplom otrzymał Krzysztof Czujek, Mirosława Kaźmierczak, Maciej Górecki (srebrne odznaki i dyplomy); Danuta Koczorowska, Irena Kuderska i Przemysław Prusak (brązowe odznaki i dyplomy).

Specjalne podziękowania Prezes ROD im. J Niedziałkowskiego wręczył Pani Dyrektor Ośrodka Kultury w Środzie Wlkp. – Ewie Kusik, Prezes PCK w Środzie Wlkp. – Pani Bogusławie Deiksler oraz członkom zespołów: „Lutnia” pod kierownictwem Pani Alicji Frąckowiak, „Emilia” pod kierownictwem Pani Ireny Gorzelańczyk – Ryś oraz „Tośtoki” na czele z Panią Czesławą Zięty.

Za regularną pomoc w pracach społecznych na terenie Ogrodu dyplomy otrzymali też Pan Zbigniew Duchała, Pan Ryszard Lussa oraz Pan Rafał Zawodny.

W wyniku konkursu na najładniejsze działki w trzech kategoriach, komisja składająca się z członków Zarządu ROD przeprowadziła oględziny działek i postanowiła przyznać dyplomy i nagrody (ufundowane przez Brico Marche w Środzie Wlkp.) w następujących kategoriach:

– za najładniejszą działkę rekreacyjno-warzywną dla Pani Ewy Nowak,
– za najładniejszą działkę rekreacyjną dla Państwa Zofii i Jana Hauke,
– za najładniejszą działkę warzywną dla Państwa Anny i Ryszarda Lussa.

Po części oficjalnej Działkowcy oraz zaproszeni Goście opuścili świetlicę i udali się zewnątrz aby wspólnie wziąć udział w dalszych obchodach Dnia Działkowca. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, a poza licznymi konkursami dla dzieci i dorosłych oraz zorganizowanym przez Zarząd ROD poczęstunku, czas umilały wokalno–taneczne występy dzieci z Ośrodka Kultury w Środzie Wlkp. pod kierownictwem Pani Bogumiły Błoszyk, a także wspomnianych wcześniej zespołów „Lutnia”, „Emilia” oraz „Tośtoki”.
Dzięki licznym sponsorom i darczyńcom udało się zrealizować nasze coroczne świętowanie Rodzinnego Dnia Działkowca.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny festyn z okazji Dnia Działkowca w przyszłym roku, gdyż tak miła i przyjacielska atmosfera z pewnością pozwala na świetną zabawę dla wszystkich.

 

Rodzinny Dzień Działkowca 09.09.2017

Pozostałe zdjęcia znajdziesz w galerii. Zapraszamy!

 

Treść: K.Pacyńki
Zdjęcia: Z.Szczepański