Jesienne spotkanie edukacyjne dzieci ze Szkoły nr.3 w Środzie Wlkp w ramach integracji społeczeństwa i propagowania idei ogrodnictwa i pszczelarstwa oraz otwartego programu społecznego rozwoju ogrodu w ROD im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej.

IMG_3396g

16 Października br dzieci z klasy 3c ze Szkoły Podstawowej nr.3 z wychowawczynią wybrały się do zaprzyjaźnionego ROD przy ul. Kochanowskiego na spotkanie edukacyjne pod tytułem Owady pożyteczne i ich działanie na przyrodę, oraz życie pszczół miodnych i innych owadów zapylających i ich rozwój, czynności pszczelarza w obsłudze pasieki posezonowe dokarmianie pszczół miodnych oraz pokaz sprzętu pszczelarskiego do obsługi i posługiwanie się nim. Dzieci i wychowawczynie przywitał Prezes ROD Zenon Król. Wiadomości na tematy życia pożytecznych owadów w świetlicy przedstawił zebranym były już członek Związku Pszczelarzy i posiadający małą pasiekę Prezes ROD Zenon Król oraz na działce nr 39. Al. Miodowej dzieci wraz z wychowawczyniom z zaciekawieniem obejrzały sprzęt pszczelarski i właściwy ul wielkopolski i domek weselny dla matek pszczelich oraz specjalnie dla nich przygotowanym sprzętem praktycznie mogli się posługiwać. Z zainteresowaniem zadawali wiele ciekawych pytań. Prezes Zenon Król wspomniał jakie znaczenie mają owady zapylające na działkach, poinformował dzieci że 75% żywności jaką spożywamy powstało dzięki pszczołom miodnym. Dzieci z ciekawością obejrzeli pozostałości niektórych roślin na działkach będących źródłem dla zapylających owadów Obecny na spotkaniu Społeczny Instruktor Ogrodowy Pan Jan Kubiak zaprosił dzieci z wychowawczynią na swoją działkę i tam opowiedział o motylach i o pszczołach murarkach pokazał domki dla nich i znajdujące się w nich zasklepione
owady opowiedział jak te domki zbudować. Na zakończenie wspaniałego spotkania dzieci otrzymały przygotowane słodycze, a za ogromną wiedzę którą otrzymały w czasie pobytu w ROD ofiarowały prowadzącym spotkanie laurki własnoręcznie wykonane. Żegnając się z okrzykiem do widzenia i do zobaczenia na wiosnę.

Treść i zdjęcia Jan Kubiak.